Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας (Ε.ΕΦΑ.Ψ)

Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας (Ε.ΕΦΑ.Ψ) Ερευνητικά Εργαστήρια

Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας (Ε.ΕΦΑ.Ψ)

Σχολή: Φιλοσοφική - Τμήμα: Ψυχολογίας

Διευθυντής: Ευρυνόμη Αυδή

ΦΕΚ Ίδρυσης: ΦΕΚ 4192/27.12.2016 τ. Β'

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 2310262442 - Email: lab@psy.auth.gr

• Εκπαίδευση (διδασκαλία, θεωρητική κατάρτιση και πρακτική άσκηση) σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο στους εφαρμοσμένους κλάδους της ψυχολογίας, δηλαδή στην κλινική ψυχολογία, στη σχολική ψυχολογία και στην νευροψυχολογία.

Έρευνα στην κλινική ψυχολογία, π.χ. ψυχική υγεία, ψυχοθεραπεία, εμπειρία της χρόνιας και σοβαρής ασθένειας.

Έρευνα στη νευροψυχολογία, π.χ. νευρογνωστικά ελλείμματα σε νευρολογικές και ψυχιατρικές διαταραχές, κριτήρια διαφοροδιάγνωσης

Έρευνα στη σχολική ψυχολογία, π.χ. ψυχολογικό περιβάλλον τάξης, συμπεριφορές αποφυγής στο σχολικό πλαίσιο, σχολικός εκφοβισμός, εργασιακή ανασφάλεια και κοινωνικός αποκλεισμός νέων, ψυχοπαιδαγωγική εκτίμηση σχολικών δυσκολιών, διάγνωση μαθησιακών διαταραχών.

Διοργάνωση επιστημονικών εκδηλώσεων, επιμορφωτικών σεμιναρίων και παροχή κλινικής εποπτείας σε επαγγελματίες ψυχολόγους, φορείς και άλλους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στα πεδία της κλινικής ψυχολογίας, της σχολικής ψυχολογίας και της κλινικής νευροψυχολογίας.

• Κλίμακες και δοκιμασίες ψυχολογικής και νευροψυχολογικής εκτίμησης (ψυχομετρικά εργαλεία και κλίμακες νοημοσύνης, προσωπικότητας, ψυχοπαθολογίας, νευροψυχολογικών λειτουργιών κ.α).

Στατιστικά πακέτα (π.χ. SPSS).

• Παροχή ψυχολογικής θεραπείας σε ενήλικες.

Ψυχολογική και νευροψυχολογική εκτίμηση σε ενήλικες και παιδιά.

Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικούς.

Παροχή εποπτείας σε επαγγελματίες ψυχολόγους και φορείς που δραστηριοποιούνται στους εφαρμοσμένους κλάδους της ψυχολογίας.

Επιμορφωτικά σεμινάρια για επαγγελματίες ψυχολόγους, φορείς και άλλους επαγγελματίες (π.χ. εκπαιδευτικούς) που δραστηριοποιούνται στα πεδία της κλινικής ψυχολογίας, της σχολικής ψυχολογίας και της κλινικής νευροψυχολογίας.

Επιμορφωτικά σεμινάρια για μέλη και φορείς της σχολικής κοινότητας (εκπαιδευτικοί, στελέχη εκπαίδευσης, γονείς).

Χριστίνα Αθανασιάδου

Ελένη Αρετούλη